Değerler Eğitim Merkezi

Türkiye’de ilk kez yapılan "Muhtarlar Yunus Emre’nin İzinde" adlı Muhtarlara değerler eğitimi seminerleri tamamlandı.

   

Aksaray Valiliği ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sosyal Bilimler ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile yürütülen proje kapsamında Aksaray’da bulunan muhtarlara Türkiye’de ilk kez değerler eğitimi seminerleri 3 haftalık periyotta verildi.

İlk Hafta Konuşan ASÜ Değerler Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kenan Arıbaş: Ülkede en çok boşanmanın yaşandığı iller arasında Aksaray’ın olduğunu söylerken sözlerine şunları ekledi “Boşanmalarda en çok misafirsizlik etkili oluyor. Ailelerin ayrılması ise toplumda parçalanmalara neden oluyor. Misafiri nimet ve ganimet bilmeli. Hadis-i şerifte buyuruldu ki; (Allahuteala hayır murat ettiğine hediye olarak misafir gönderir) çünkü gelen misafirler aile içerisindeki şiddete ve geçimsizliğe kayıtsız kalamaz. Dikkat edildiğinde misafir olmayan evde boşanmalar görülüyor. Türk misafirperverliği dünyada önem nazmettiğini bütün toplumlar bilir. Misafirlikte Güleryüz, özel oda, yemek, temiz havlu, güzel sohbet, tok gözlülük, kendine güven, tekrar görüşme isteği ve duada bulunulur” diye konuştu.    

İkinci Hafta Eğitimleri ise Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği  ABD Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Demirezen ve Yrd. Doç. Dr. Fatma Gültekin konuşmaları il devam etti. Yrd. Doç. Dr. Fatma Gültekin: Hoşgörü, Saygı ve Sorumluluk değerlerini aktarırken Yrd. Doç. Dr. Seril Demirezen: Milli ve Kültürel Değerleri Korum, Fedakârlık ve Adil Olma konulu değerleri muhtara sundu.

Son Hafta Eğitimini,İslami İlimler Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Süleyman Koyuncu gerçekleştirdi. Güney Amerika’dan Ortadoğu’ya bir çok ülke ve medeniyet gördüğünü ve İnsanlık, cömertlik ve hoşgörü bakımında Türkiye gibi bir ülkeyle karşılaşmadığını belirten Koyuncu sözlerine şu şekilde devam etti “İnsanların Hakk’a en yakın olanı; halkın cefâlarına katlanan, onların ihtiyaçlarını merhametle yüklenen ve ahlâkı en güzel olandır.[Müslim & Ebu Davud] Hadisinden yola çıkarak muhtarlarımızın bu yolda tıpkı Yunus Emre gibi bu toplumun her kesimine bu değerleri aktarması gerektiğini”vurguladı.

 

120’nin üzerinde muhtarın katıldığı program ziraat odası başkanı tarafında verilen veda yemeği devam etti.  Aksaray Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Aksaray Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Bahaüddin Varol, Asü Değerler Eğitimi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kenan Arıbaş, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak,  Aksaray Muhtarlar Derneği yönetim kurulu Başkanı M.Emin Tetik, İl Mahalli İdareler MüdürüSertifÖnder’ in katıldığı yemek Yrd. Doç. Dr. Süleyman Koyuncu’nun yaptığı dua ile son buldu            

 

 

http://www.milliyet.com.tr/aksaray-da-muhtarlara-egitim-semineri-aksaray-yerelhaber-1316527/