Değerler Eğitim Merkezi

Edebiyat Günleri

 

Edebiyat günleri kapsamında düzenlemiş olduğumuz programımıza Mahalle mektebi kurucularından Ulvi Kubilay DÜNDAR, Doç. Dr. Abdullah HARMANCI, Prof. Dr. Köksal ALVER, Mehmet KAHRAMAN ve İsmail ÖZEN konuk oldular.  

Sanat, edebiyat, yazmak, okumak, yayınlamak konu başlıklarıyla bizleri aydınlatan konuklarımız dergileri olan mahalle mektebi hakkında bilgi verip bizlere hoş bir sohbet ortamı sağladılar.

Köksal ALVER moderatörlüğünde gerçekleşen açık oturumda, ALVER: ‘Edebiyat bir söyleşme, bir konuşmadır’ dedi.

Edebiyatın çağımızdaki yerinden ve değerinden bahseden Abdullah HARMANCI konuşmasına bir soruyla başladı. Dinleyicilere ‘yazı yazan var mı?’ diyerek başlayan HARMANCI konuşmasında ‘Yazı bir kariyerizme dönüştü. Çünkü yaşadığımız çağ her şeyi maddi bir şeye tatmin etmediği takdir de kıymetsiz görür.’ Diyerek çağımızda edebiyatın bir para kaynağı olduğuna değindi.

Yazmaya nasıl başladığını anlatan Mehmet KAHRAMAN bir insanın yazı yeteneğinin olduğunu fark etmesinin uzun sürebildiğini, bir insanın elinden tutulmasını gerektiğine değinerek bizlerle deneyimlerini paylaştı.

İsmail özen ise bizlere sanat kelimesinin arapça kökenli sanea kelimesinden geldiğini ve yazmaya nasıl başladığını anlattı.

Derginin kurucusu olan Ulvi Kubilay DÜNDAR, programımıza katılan diğer konuklarımızla nasıl tanıştığını, yazı yazmanın zorluğunu ve kendisinin dergi çıkararak kolaya kaçtığını söyledi. Edebiyatın hayatın içinde olduğundan bahsetti.