Değerler Eğitim Merkezi

"Muhtarlar Yunus Emre'nin İzinde" Değerler Eğitimi

Aksaray Üniversitesi, Sosyal Bilimler ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Aksaray Valiliği arasında “Muhtarlar Yunus Emre’nin İzinde” Protokolü imzalandı.

 

            Yunus Emre Aksaray ve çevresinde yaşayan Anadolu erenlerindendir. Eren ve Evliyalar toplumun önder simaları olarak isimlerini tarihe altın harfler ile yazdırmışlardır. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Muhtarların sosyal, kültürel ve eğitim hayatımızın önder isimleri olduğunun farkındadır. Bu önder kişiler ile düzenli toplantılar yapmaktadır.  Toplumun lideri olan muhtarlar; var olan zengin değerlerine katkılar yapmak, günümüzde ve gelecekte sağlıklı nesillerin yetişmesinde, muhtarların oynadığı rolü güçlendirmek için, değerler eğitimi üzerinde durulacaktır.

            Toplum içinde halk ile en çok temas kuran kamu görevlileri arasında muhtarlar ön plana çıkmaktadır. Muhtarların üstlendiği anahtar ilişkiler ağı, yeni bilgiler ile güçlenecek, toplumun dinamik değerler sistemi daha da güçlü hale gelecektir. Bu çalışmadaki ana hedef, muhtarların toplumsal ve tarihsel değerleri rol model olarak nasıl aktaracakları, nasıl uygulayacakları (öğretecekleri) üzerinde durulacaktır. Adeta gönüllü öğretmenlik yapacak olan muhtarlar, halk ile temaslarında elde ettikleri birikimleri paylaşarak, sağlıklı nesillerin yetişmesinde aracılık edeceklerdir. Aynı Yunus Emre gibi...

Milli Eğitim bakanlığımızın belirlediği değerler listesi(Saygı, Hoşgörü, Dürüstlük, Merhamet, Sevgi, Yardımlaşma, Vatanperverlik vb.) toplumu değer açlığını doyuracak niteliktedir. Gönüllü öğretmen uygulaması ile muhtarlar halkın eksik değerler manzumelerini adeta Yunus Emre gibi tamamlayacaklardır. Böylece Muhtarlar, değerler konusunda daha duyarlı, daha dinamik bir toplum inşasında aktif görev almış olacaklardır.

Eğitimler 12 Nisan 2016 dan itibaren 3 haftalık periyotta verilecektir.